Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu - Miejska Biblioteka Publiczna uzyskała dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury w ramach konkursu BLISKO z projektem Biblioteka na językach – śladami mowy mieleckiej. Dzięki dotacji możemy doskonalić nasze umiejętności i rozwijać naszą kreatywność, aby wspólnie z mieszkańcami naszego miasta stworzyć magiczne trzecie miejsce. Dotacja z NCK pozwoliła naszej kadrze oraz naszym partnerom na wzmocnienie kompetencji poprzez udział w szkoleniach skrojonych na miarę naszych potrzeb.
Szkolenia bibliotekarzy
Bibliotekarze oraz przedstawiciele partnerów wzięli udział w 4 szkoleniach, które odbyły się w czerwcu 2022 roku w reprezentacyjnej Sali Audiowizualnej mieleckiej biblioteki. Przez 4 intensywne dni poznawaliśmy zasady tworzenia diagnozy społecznej, odkrywaliśmy 50 i jeszcze więcej sposobów na skuteczną promocję czytelnictwa w bibliotece, ale najwięcej czasu i uwagi poświęciliśmy tematyce regionalizmów.
Regionalizm
Nasz biblioteczny projekt jest mocno skoncentrowany na historii i tradycji naszego miasta, stąd podniesienie naszych własnych umiejętności w tym aspekcie jest dla nas niezwykle ważne. Dotacja z NCK pozwoliła na zaproszenie do Mielca profesjonalnych szkoleniowców z Good Books i to dzięki ich wiedzy i zaangażowaniu pogłębialiśmy nasze wiadomości na temat tego, jak skutecznie zainteresować młodzież lokalną historią oraz jak z biblioteki uczynić miejsce, w którym wszystko to, co kryje się pod pojęciem „dziedzictwo lokalne” znajdzie swoje miejsce.
Dzięki modernizacji budynku, w którym mieści się Miejska Biblioteka Publiczna Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu możemy cieszyć się odrębną pracownią noszącą nazwę Centrum Wiedzy o Mielcu i Regionie. W tym miejscu gromadzone są wszystkie książki, czasopisma, druki ulotne, które dotyczą naszego miasta lub zostały napisane przez Mielczan także tych , którzy już obecnie w Mielcu nie mieszkają. Na półkach Centrum można znaleźć także powieści i poezje, które wyszły spod piór mieleckich literatów. Dzięki szkoleniom natomiast dowiedzieliśmy się co jeszcze możemy zrobić, aby uchronić lokalne dziedzictwo, szczególnie to literackie, przed zapomnieniem. Szkolenie dotyczące promocji czytelnictwa pomogło nam odkryć zupełnie nowe ścieżki atrakcyjnego pokazywania zbiorów bibliotecznych, które już z wolna wykorzystujemy w naszej codziennej pracy.
W każdym ze szkoleń wzięło udział od 18 do 24 osób, a wszystkie szkolenia trwały w sumie 20 godzin. Przeszkolenie takiej liczby zarówno pracowników mieleckiej biblioteki, jak i przedstawicieli partnerstw nie byłoby możliwe bez uzyskanej dotacji. Szkolenia zostały sfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
Przygotowała: J. Strycharz