„Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba…
Tęskno mi, Panie” [Cyprian Kamil Norwid]
„Norwid.130” to nowa wystawa autorstwa Katarzyny Poznańskiej wypożyczona z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy im. C. K. Norwida. Wystawa powstała z okazji 130. rocznicy śmierci twórcy i wpisuje się w ogłoszenie roku 2021 Rokiem Norwida z okazji jego 200 rocznicy urodzin.
Ekspozycja przedstawia materiały z życia i twórczości C.K. Norwida – jego autoportrety, twórczość poetycką, prozę, debiut literacki oraz ilustracje i wycinki dokumentujące jego życie osobiste.
Cyprian Kamil Norwid uznany za czwartego, niezrozumiałego wieszcza. Ten wybitny twórca romantyczny, poeta, prozaik, dramatopisarz, rzeźbiarz, malarz i rysownik pozostawała niezauważony za życia, nieobecny w kulturze polskiej XIX wieku. Odkryty został na początku wieku XX. Młoda Polska odkryła w Norwidzie to, co było bliskie jej światopoglądowi – przede wszystkim los tragicznego poety niezrozumiałego przez współczesnych, ideę sztuki tworzącej piękno i pojęcie symbolu jako narzędzia i wyrażania istoty bytu. Norwid był wybitnym poetą, twórcą liryki i poematów, nowelistą i dramaturgiem. Jego poezja jest trudna, intelektualna, pozbawiona opisowości i melodyjności, typowej poezji romantycznej. Do najważniejszych poematów Norwida należą „Promethidion”, „Quidam” i „Rzecz o wolności słowa”. W latach 1865-66 stworzył cykl najpiękniejszych wierszy „Vade-mecum” zawierających m.in. takie arcydzieła, jak „Bema pamięci żałobny rapsod”, „Fortepian Chopina”. Pierwszy jest hołdem złożonym bohaterom powstania listopadowego i Wiosny Ludów. Drugi z poematów powstał po dewastacji pałacu Zamoyskich, kiedy to wyrzucono na bruk fortepian, na którym grywał Chopin.
Zapraszamy o obejrzenia ekspozycji o Norwidzie, dostępnej do 18 listopada w godzinach otwarcia naszej Biblioteki przy ul. Kusocińskiego 2.